środa, 21 listopada 2018

Umina Berzeviczy inkaska księżniczka i tajemnica zamku Niedzicy


Czy Umina była podobna do siostry Atahualpy? Być może.


Teraz będzie trochę egzotycznie z polskim wątkiem, ogromnym skarbem i kobiecie, może nie wojowniczej, ale w owym czasie najbardziej ściganej, którą w końcu zabito. Mowa o inkaskiej księżniczce Uminie i Niedzicy. W XIV wieku pochodzący z Węgier ród Berzeviczych buduje tutaj zamek. Ich potomek Sebastian Berzeviczy w XVIII wieku wyjeżdża do Ameryki Południowej, w owym czasie to jedna z najlepiej rozwijających się kolonii. Dziś ciężko to sobie wyobrazić. Tam żeni się z inkaską księżniczką również Uminą .Z tego związku rodzi się dziewczynka Umina.  Matka Uminy miała być spokrewniona z Atahualpą. Czemu Atahualpa jest tak ważny, jeśli ktoś nie wie jak skończył ostatni władca Inków przypominany: Hiszpanie zażądali w zamian za jego życie komnaty wypełnionej złotem, oczywiście komnatę wypełniono, ale Hiszpanie nie dotrzymali umowy, co doprowadziło potem do zamieszek, a złoto przepadło. W taki o to sposób złoto, którego od wieków poszukiwali najróżniejsi łajdacy i państwa kolonialne w potrzebie w niemałej liczbie trafiło do rodu Berzeviczych. Podobno inkascy władcy rozdzielili większość państwowego skarbca pomiędzy swoje szlachetne rody, na wieść o tym iż Pizarro zbliża się do stolicy. To tzw. Skarb Inków, który przeszedł do wielu legend. Mężem Uminy miał być potomek Tupaca Amaru,prawdziwego ostatniego władcy Inków, który schronił się w Macchu Picchu  i prowadził wojnę partyzancką. Był jednak bardziej władcą nominalnym niż realnym, dlatego większość podręczników wspomina tylko o Atahualpie.
Tupac Amaru I




 W 1780 dochodzi do jednego z pierwszych powstań wolnościowych w Ameryce Południowej pod wodzą Tupaca Amaru II, dziś jest kwestią sporną czy był on spokrewniony rzeczywiście z rodziną królewską Inków w jakikolwiek sposób.Nie można jednak tego wykluczyć. Swoje imię wywodził od ostatniego króla. Tupac Amaru II w końcu został schwytany przez Hiszpanów i rozciągnięty pomiędzy końmi. On również jest ważny w tej historii albowiem to właśnie jego krewniak Andreas jest wybrankiem Uminy. W owym czasie umiera też żona Sebastiana.Nie wykluczone, że rodzina brała jakiś udział w powstaniu.

Tupac Amaru II, jeden z pierwszych ''el Libertadores'' Ameryki Łacińskiej

 Pod koniec rewolty  Sebastian Berzeviczy wyjeżdża wraz z córką do Europy, ponoć ze sobą wiezie coś bardzo cennego. Wyprowadzają się do Wenecji. Kiepski wybór, to miasto szpiegów od wieków.Umina rodzi Tupaca Amaru III, na późniejszym chrzcie  otrzymuje imię Antoni. Mąż Uminy niebawem znika w tajemniczych okolicznościach i odnajduje się oczywiście martwy. Berzeviczy wraca do zamku. Rodzina stara się jak najmniej wychodzić z domu, sama Umina i dziecko nie wychodzą z niego wcale, jest z nimi  cały czas kilku wiernych indiańskich wojowników. Sebastian sprowadza dodatkowe straże. Nie pomogło. Umina zostaje znaleziona zasztyletowana przed wejściem do zamkowej kaplicy. Morawsky Krumlov to ostatnia szansa uratowania choć jednego z potomków.Sebastian spisuje testament i akt adopcji wnuka przez rodzinę Benesz. Oddaje chłopca od opiekę ubogiego krawca i kościelnego, który jest bardzo dalekim krewnym - Wacława Benesza. 21.06.1797r. Tupac Amaru III staje się Antonim Berzeviczy, zostaje ochrzczony, a rok później zapisany w parafialnych księgach jako syn Wacława i Anny Beneszów.Tu pojawia się pytanie czy to rzeczywiście ten sam Antoni.Sam Sebastian umiera w klasztorze, dokąd trafia w wyniku ran po pojedynku. Sebastian miał ukryć skarb na zamku. Sprawa cichnie, ale Antoni ma wiele dzieci, wiedzie im się biednie, większość z dzieci umiera w dzieciństwie. Antoni na łożu śmierci wyznaje prawdę o swoim pochodzeniu i skarbie jednak zakazuje go szukać. Potomkowie rodzą się i odchodzą,aż pojawia się Andrzej Benesz. Andrzej usilnie chce udowodnić powiązanie rodu Benesz z Brzeviczymi, na zamku odnajduje tajemniczy pojemnik, a wewnątrz kipu; legendarny system zapisu Inków, który niestety po dziś dzień nikt nie umie odczytać i kilka złotych figurek. Wszyscy zainteresowani giną w niewyjaśnionych okolicznościach również sam Andrzej Benesz, poseł PRL,  który ginie w bardzo dziwnym wypadku samochodowym. Jeśli ktoś kiedy będzie umiał odczytać kipu pewnie odnajdzie skarb... Musiał on być ogromny skoro zginęło aż tylu ludzi. Czemu zginęło aż tylu? Sam zamek w Niedzicy jest niczym legendarna twierdza św. Graala - kielicha, który używał Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy, poszukiwanego przez wieki, miał mieć niezwykłą moc nieśmiertelności. Mowa o katarskim zamku Montsegur, on również był połączony z podziemnymi jaskiniami; niestety zalanie okolicznych terenów przez wody nowego zbiornika retencyjnego, utrudnia poszukiwania.

Andrzej Benesz i legendarne znalezione kipu


Z samą Uminą mogło być również tak jak z Graalem, albowiem wielu uważa, że nie chodziło o sam kielich, ale o potomków Jezusa. Jest to bardzo prawdopodobne , albowiem w owym czasie Żyd bez żony jeszcze w tym wieku, zostałby ukamienowany za bycie gejem. Co jeśli Umina rzeczywiście była powiązana z Atahualpą i Tupakiem,  a skarbem był na to dowód, wtedy naprawdę cała rodzina musiałaby zginąć, w Peru Indian dalej jest więcej niż białych, podważyłoby to skutecznie władzę. Samo powiązanie z po dziś dzień czczonym rewolucjonistą Tupakiem Amaru II już stanowiło ogromne niebezpieczeństwo. Istnieje w polskich artykułach teoria, że Umina była żoną samego Tupaca Amaru II , jednak nie znajduje ona żadnego potwierdzenia w biografii Tupaca, zachodnich artykułach czy polskich artykułach naukowych, prawdopodobnie wynika to z błędu imion. Najbardziej znani historycy(także z Polski)badający ten temat nie podają takiego faktu.Czy Andrzej Benesz był rzeczywiście potomkiem Berzeviczów czy tylko za takiego się podawał to już kwestia sporna. Ostatnim pewnym potomkiem inkaskich królów jest Antoni Berzeviczy. I jeszcze jedna ciekawostka w 2003 Gloria Estefan nagrała piękną piosenkę Hoy, której teledysk nagrywano w Machu Picchu, fabuła teledysku nawiązywała do historii Tupaca Amaru II i jego przepowiedni, że kiedyś powróci i uwolni ciemiężonych. Oby kiedyś ten dzień nadszedł.


Bibliografia: J.Wojtczak ''Powstanie Tupaca Amaru'', J.Walczak: ''Inkowie i Tajemnica Machu Picchu'', ''Z Machu Picchu do Niedzicy''
 

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz